X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری


وصیت

آنچه دوست دارم فرزندانم بدانند

افسردگی یکی از بیماری‌های روانی است که افراد زیادی با هم درگیرند و این افسردگی با بیدار شدن از خواب در صبح زود می‌توان مهار کرد.

زینب شاهمرادی، روانشناس با اشاره به رابطه سحرخیزی و افسردگی گفت: فردی که افسردگی دارد از زندگی لذت نمی‌برد و ممکن است بی‌خوابی و یا پرخوابی داشته باشد و از علائم دیگر کاهش انرژی، کاهش یا افزایش وزن و کندی روانی حرکت یا کندی سایکوموتور یعنی اختلال در حافظه داشته باشند و این افراد احساس پوچی و ناامیدی می‌کنند، تمرکزشان را از دست می‌دهند و کسانی که این مجموع علائم را با هم داشته باشند دچار افسردگی هستند.
 
شاهمرادی تصریح کرد: حدود75 درصد از افراد که دچار افسردگی می‌شوند، مشکل خواب دارند، یعنی یا بی‌خوابی و یا پرخوابی دارند و ممکن است که خیلی دیر به خواب بروند و نوعی افسردگی هم وجود دارد به نام افسردگی ملانکومین که تعداد مشخصه آن این است که این افراد صبح خیلی زود از خواب بیدار می‌شوند و دیگر نمی‌توانند به خواب بروند.
 
این روانشناس با اشاره به این که افسردگی در هنگام سحرخیزی از بین می‌رود، اظهار داشت: از لحاظ زیستی و فیزیولوژیکی در ساعات اولیه صبح میزان ترشح هورمون‌های کورتیزول و اندروفین در بدن افزایش پیدا می‌کند و افزایش همین هورمون‌ها است که در صبح‌گاه باعث هوشیاری فرد می‌شود.
 
شاهمرادی خاطرنشان کرد: کسانی که خواب زیادی دارند، ترشح این هورمون‌ها در بدن آن ها کم است و همین باعث می‌شود که خواب زیادی داشته باشند و میزان افسردگی در افراد سحرخیز کمتر از افراد غیر سحرخیز است و سحرخیزی به عنوان یک روش درمانی برای افراد مبتلا به افسردگی استفاده بهبود می‌یابند.

عصر ایران


[ دوشنبه 23 آذر‌ماه سال 1394 ] [ 11:59 ق.ظ ]      قالب ساز آنلاین